Karol Plichta

o architekturze i budownictwie

Jak prawidłowo zamontować ogrodzenie


Obniżanie kosztów jest nie tylko domeną przedsiębiorców, ale dotyczy w równym stopniu inwestorów indywidualnych. Stąd zabudowywanie posesji często odbywa się tzw. systemem gospodarczym, gdzie zamiast zamówienia specjalistycznej firmy wykonuje się prace samodzielnie, czy też przy pomocy relatywnie tańszych niż firmy, indywidualnych podwykonawców.

Można łatwo zrozumieć takie podejście do tematu, gdyż nie wszystkie prace muszą być wykonane przez wysoko wykwalifikowanych majstrów i dotyczy to między innymi ogrodzenia posesji - www.babet.pl/oferta/ogrodzenia-bramy-furtki/.

ogrodzenie z metalu

Dołek o odpowiedniej głębokości i szerokości może wykopać każdy, każdy również może sobie kupić, wynająć albo pożyczyć niewielką betoniarkę i rozrobić beton, którym podstawę ogrodzenia, czyli fundament, zaleje sobie samodzielnie. Oczywiście coś takiego, jak kute ogrodzenia nie wykonuje się już samodzielnie i trzeba je zamawiać u kowali lub w specjalizujących się w takich wyrobach firmach, ale większość prac pozostaje w zasięgu wykonania przez przeciętnego inwestora i tylko musi on pamiętać o kilku sprawach.

Po pierwsze, zalewając słupki, na których zostanie ogrodzenie zamontowane, potrzebuje dokładnego wytyczenia jego drogi i chociaż dla fachowca jest to oczywiste, nie osiągnie się takiego celu przy użyciu jednego sznurka. Jeden musi wytyczać szlak na dole, czyli zarysowywać linię, a drugi spełniać funkcję dwojaką - wskazywać ten sam szlak trzymając równoległą do dołu linię oraz wyznaczać równomierną wysokość dla wszystkich słupków.

Osobną sprawą jest wjazd. Przy niedostatecznie mocnym osadzeniu słupków, na których będzie pracować brama, będzie ona miała tendencję do opadania, a szczególnie wówczas gdy zastosowana zostanie ciężka brama kuta, otwierana za pomocą siłowników. Żeby tego uniknąć, należy wzmocnić fundament dla tych słupków, a także nich samych odpowiednio uformowanym zbrojeniem. Jego praca zapewnia stabilność i wyklucza pękanie betonu przy słupkach. I niech nikomu nie przychodzi do głowy urozmaicanie betonu zatapianiem w nich odpadów, w rodzaju stare cegły. Lity beton, z ewentualnym dodatkiem kruszywa jest najmocniejszy.

Poza tym, zamawiając u jednego wykonawcy odpowiednie elementy do otoczenia naszej posesji, możemy również pomyśleć o innych, metalowych elementach dla domu, jak przykładowo: kute balustrady.

Udostępnij: