Karol Plichta

o architekturze i budownictwie

Klimatyzowany dom


Klimatyzatory uważane przez większość ludzi za urządzenia na jakie stać wyłącznie firmy zaczynają w końcu wkraczać także do zwykłych domów.

Wpływ na to ma m.in. obniżka cen uwarunkowana wzrastającą konkurencją wśród producentów urządzeń klimatyzacyjnych, jak również fakt iż do grona najlepszych producentów klimatyzatorów dołączyły ostatecznie chińskie korporacje jakie są dziś znaczącymi wytwórcami z jakimi muszą się obecnie liczyć również dawni liderzy tej branży.

Obalając mity na temat klimatyzacji warto odnotować iż do własności współczesnych klimatyzatorów kwalifikuje się nie tylko możliwość schładzania pomieszczeń podczas gorących dni. Oprócz tej oczywistej cechy umieją one teraz także zwilżyć oraz oczyścić powietrze (można w nich umieścić filtry antybakteryjne lub niwelujące nieprzyjemne zapachy), a zimą ponadto je dogrzać. Wymogiem dla komfortowego wykorzystania klimatyzatorów jest wszak ich okresowa konserwacja oraz czyszczenie. Powinno się także mieć świadomość, że różnica temperatur pomiędzy klimatyzowanym miejscem a temperaturą na zewnątrz nie powinna przekraczać 6°C.

klimatyzator

Tanie klimatyzatory

Klimatyzatory wykorzystywane do użytku domowego dzieli się z zasady na klimatyzatory mobilne i klimatyzatory wariantu split. Najtańsze i niekiedy nie wymagające nawet angażowania profesjonalnego montera są klimatyzatory mobilne. Jedyne co trzeba zrobić to podpiąć je do sieci elektrycznej, jednakże jest jedna malutka niedogodność – muszą one operować przy choćby uchylonym oknie bowiem należy wydobyć na zewnątrz mieszkania przewód, poprzez jaki na zewnątrz oddawane będzie nagrzane powietrze. Mogą być przy tym dosyć głośne, a ich moc jest relatywnie niska (od 1,5 do 2 kW), co jednakowoż zrekompensuje nam ich nieduża cena.

Wygodne klimatyzatory

Za to klimatyzatory standardu split to efektywniejsze urządzenia. Rozróżniamy w tej kategorii klimatyzatory ścienne (przyczepia się je pod sufitem), przypodłogowe (mocuje się je w podłodze, na zewnątrz widoczna jest jedynie kratka wentylacyjna), kasetonowe (rozmieszczone w suficie podwieszanym), jak również klimatyzatory typu multi split, umożliwiające ochłodzenie kilku wnętrz za jednym razem. Rzeczone klimatyzatory typu split skupiają się zwykle z dwóch modułów – jednego wstawionego w środku obiektu, oraz drugiego zlokalizowanego na zewnątrz niego. Z niniejszego powodu przydatne może być żeby wziąć pod uwagę instalację takiego klimatyzatora już na poziomie robót budowlanych, inaczej musimy się spodziewać solidniejszej interwencji w ściany.

Użytkowanie urządzenia klimatyzacyjnego to nie jest tak wielki koszt jak mogłoby się nam na ogół zdawać. Dla klimatyzatora klasy energetycznej A+++ i charakterystycznej mocy sięgającej 3,5 kW możemy zapłacić za prąd elektryczny około 300 zł w sezonie (czerwiec-wrzesień). Dla odróżnienia tańsze klimatyzatory o klasie energetycznej D potrafią podwoić tę kwotę.

Udostępnij: