Karol Plichta

o architekturze i budownictwie

Jak samodzielnie położyć kafelki?


Jedną z najcięższych prac jakie wykonujemy podczas remontu jest kafelkowanie. Mamy tylko dwa rozwiązania tego problemu – wynająć ekipę ekspertów, lub spróbować samemu. W przypadku wynajęcia fachowców, ważne jest by sprawdzić o nich opinie i zabezpieczyć się umową na wypadek sytuacji spornych. Kafelkując na własną rękę, musimy kupić (jeśli nie mamy) odpowiedni sprzęt oraz kafelki i kleje.

Układanie kafelków

Samodzielne układanie należy zacząć od przygotowania ściany. Sprawdzamy czy podłoże jest wystarczająco równe tzn. czy nie ma większych nierówności jak 0,5 cm. Jeśli są, gruntujemy ścianę zaprawą wyrównującą.

Kolejny krok to wybór układu płytek. Mamy do wyboru: tradycyjny, równoległy do ściany lub karo (ten ostatni polecany do małych pomieszczeń gdyż zwiększa je wizualnie).

Następnie wybieramy, od której ściany zaczniemy. I rysujemy na niej linie, a w zależności od koncepcji również na podłodze. Gdy mamy ułożony plan, nakładamy pierwszą warstwę kleju (im większe płytki, tym więcej kleju). Przykładamy płytki, sprawdzamy poziom, używamy krzyżyków dystansowych i tak do końca pracy. Najlepiej póki klej jest świeży czyścimy spoinę by zaoszczędzić sobie późniejszego skrobania.

Kolejny etap to fugi. Fuga musi wręcz idealnie wypełniać całą szczelinę pomiędzy płytkami szczególnie na podłodze. Podłożę czyli spoina pomiędzy płytkami musi być ładnie wyczyszczona. Tak samo krzyżyki montażowe powinny być odpowiednio przycięte.

Na koniec jeśli chcemy zachować kolor kafelek na dłużej, możemy je zaimpregnować specjalnym preparatem.

Udostępnij: