Karol Plichta

o architekturze i budownictwie

Ciężarówka do transportu odpadów pobudowlanych


Ktokolwiek przeprowadzał w swoim życiu kapitalny remont mieszkania lub domu doskonale wie, jak wiele powstaje podczas takich prac odpadów pobudowlanych, których siłą rzeczy trzeba się będzie później pozbyć. Odpady pobudowlane są ze swej natury szalenie kłopotliwe, gdyż wchodzą w nie materiały różnego rodzaju. Najbardziej oczywistym jest gruz powstały z burzenia ścian, ale są także odpadki płyt kartonowych, drewno, kawałki metalu. Tych odpadów nie wolno ot tak sobie wyrzucić do śmietnika.

Co robić z odpadami pobudowlanymi?

Odpady pobudowlane należy odwieźć do punktu zbiórki odpadów, co jest na pewno bardzo kłopotliwe, a wynika choćby z ich masy. Nawet robiąc niezbyt wielki remont nazbiera nam się przynajmniej kilkaset kilogramów takich odpadów. Zapakować je do auta osobowego wydaje się niemożliwe. Potrzebujemy do tego dużo większego samochodu, co najmniej dostawczaka z otwartą paką. Inna opcja to zamówić kontener, który zostanie wywieziony po skończeniu prac remontowych.

Wynajem firmy utylizującej odpady

Ludzie, którzy nie lubią sobie robić dodatkowych kłopotów z utylizacją odpadów poremontowych z reguły wolą wynająć firmę, która odbierze od nich problematyczne śmieci i zajmie się ich utylizacją na własną rękę. Takie rozwiązanie nie jest tanie, ale kary za podrzucenie takich odpadów w lesie albo śmietniku mogą być jeszcze większe, więc nie ma co ryzykować.

Samochody do wożenia odpadów

Auta, które służą do wywozu gruzu to nie odpicowane maszyny, z którymi ktokolwiek obchodzi się delikatnie. Często coś się wgniecie czy porysuje. To ryzyko, które trzeba mieć wkalkulowane gdy ktoś wchodzi w taki interes. Z drugiej strony załadowany wieloma tonami gruzu samochód ciężarowy nie może nam gdzieś się rozkraczyć po drodze na wysypisko, bo bardzo trudno będzie go ruszyć ze szczerego pola. Kierowca powinien mieć zatem przy sobie zestawy naprawcze, aby w razie problemów mógł samodzielnie spróbować naprawić usterkę.

ciężarówka marki Iveco

Komplet naprawczy - wybawienie dla kierowcy

Jednym z zestawów jakie warto trzymać w ciężarówce służącej do przewozu gruzu jest komplet naprawczy zacisku hamulcowego - https://www.ivecosklep.pl/pl/c/Zestawy-naprawcze/140. To jest nawet całkiem logiczne. Auto załadowane wieloma tonami urobku, które nie ma sprawnych hamulców, to murowane kłopoty dla kierowcy. Praktycznie niemożliwe jest zatrzymanie takiej masy bez sprawnych zacisków hamulcowych, które w dodatku muszą cechować się niesamowitą skutecznością. To jest kwestia szacunku dla własnego zdrowia kierowcy, ale i dla innych uczestników ruchu drogowego. Ciężko by było przecież żyć ze świadomością staranowania innego auta, bo miało się niesprawne hamulce.

Opłaca się dbać o sprawność ciężarówki

W każdej branży, która wykorzystuje ciężkie ciężarówki, ich sprawność powinna być zawsze na pierwszym miejscu. A taka jest właśnie branża budowlana i wszystkie pokrewne. Chodzi z jednej strony o zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom firmy i innym pojazdom z jakimi te ciężarówki mogą mieć styczność, a z drugiej strony o przeciwdziałanie ewentualnym postojom. Niesprawne auto na siebie nie zarabia. Ale również uniemożliwia pracę robotnikom, a im trzeba płacić niezależnie od tego czy mają zapewnione narzędzia do pracy.

Udostępnij: