Karol Plichta

o architekturze i budownictwie

Kupowanie części zamiennych do maszyn budowlanych


maszyna budowlana

Każda firma budowlana, od tych najmniejszych do największych, używa dziś różnorakiego rodzaju maszyn budowlanych. Mechanizacja w tej dziedzinie gospodarki jaką jest budownictwo, jest czynnikiem pozwalającym na znaczny wzrost wydajności pracy, a z tego wynika rzecz oczywista większy zysk dla właścicieli firm budowlanych.

Nie można jednak zapominać, że jakakolwiek maszyna budowlana, czy jest całkiem nowa, bądź też używana, z powodu pracy wykonywanej w trudnych warunkach prędzej czy później będzie wymagała konserwacji i wymiany niektórych części. Logiczne przeto wydaje się, że w momencie dostrzeżenia pewnych symptomów zużycia się sprzętu konieczne będzie znalezienie serwisu maszyn budowlanych, a bardzo prawdopodobne że także wymiana którychś z części w maszynie.

Najbardziej odpowiedzialnym podejściem w kwestii zakupu części zamiennych do maszyn budowlanych jest niewątpliwie skierowanie się do lokalnego dystrybutora części zamiennych, czy to w Wielkopolsce, czy też na Śląsku, w zależności od swojej lokalizacji. Wiadome jest bowiem, że jedynie nowe części zamienne do maszyn śląskie dają gwarancję długiej i bezusterkowej pracy urządzenia. Natomiast czy będą to części oryginalne, oznakowane logo producenta maszyny, czy też zamienniki – nie ma tak naprawdę większego znaczenia.

Trzeba wiedzieć, że we współczesnej gospodarce mało które przedsiębiorstwo produkcyjne wytwarza już wszystkie komponenty do swoich produktów we własnym zakresie. Ogólnoświatowa gospodarka jest w dużym stopniu zglobalizowana, zatem produkty – w tym także maszyny budowlane – składa się z komponentów produkowanych przez rozmaite firmy. Może się okazać, że część zamienna od innego producenta niż wytwórca maszyny to dokładnie ta sama część jaka została zamontowana na etapie produkcji.

Najgorszym możliwym rozwiązaniem, choć niestety często branym pod uwagę w Polsce, jest szukanie używanych części zamiennych do maszyn na różnych portalach ogłoszeniowych. Jest to złe podejście z tego względu, że nigdy nie wiemy w jakim stopniu dana część jest zużyta. Może pochodzić z rozebranego sprzętu, a nie wiemy nic na temat jej historii. Jedyne co mamy to zapewnienia sprzedawcy, który jednak po prostu chce ją sprzedać, więc powie nam to co chcemy usłyszeć.

Udostępnij: