Karol Plichta

o architekturze i budownictwie

Podstawowe rodzaje sufitu podwieszanego


Przed przystąpieniem do budowy sufitu podwieszanego ważne jest, aby zastanowić się nad powodami stojącymi za projektem. Ukrywanie uszkodzonego stropu, zmniejszanie wysokości stropu czy poprawa izolacji pomieszczenia nie wymagają stosowania tych samych materiałów. Narzędzia i wykonanie zależą również od pierwotnego stropu, na którym będzie podwieszona konstrukcja. Jak podejmować właściwe decyzje, aby zapewnić optymalny rezultat podczas montażu sufitu podwieszanego? Pomogę ci podsumować sytuację.

Co to jest sufit podwieszany?

Sufit podwieszany składa się z metalowej konstrukcji podwieszanej za pomocą wieszaków mocowanych w suficie lub przykręcanych do drewnianych legarów. Kiedy konstrukcja jest już gotowa, kable lub izolacja mogą być zintegrowane z nią przed montażem paneli okładzinowych i wykończeniem. Różni się on zatem od dwóch innych rodzajów sufitów: samonośnych sufitów podwieszanych i napinanych. Pierwszy z nich przykręca się bezpośrednio do ramy (szyny i kołki) mocowanej od ściany do ściany, bez wieszaków. Drugi, ceniony za swoją estetykę, ma postać tkaniny PCV lub poliestrowej rozciągniętej na prętach.

Pokrycia stosowane do sufitów podwieszanych są następujące.

  1. Tynk. Tynkowana płyta sufitowa 60x60 cm jest bardzo często stosowana ze względu na swoje walory estetyczne. Zakresy zostały ulepszone, aby sprostać specyficznym potrzebom, takim jak odporność na wilgoć, ogień czy izolacja akustyczna.
  2. Drewno. Wykładziny drewniane łączą w sobie walory estetyczne z prawdziwym 100% naturalnym działaniem izolacyjnym.
  3. Wełna drzewna. Płyty wykonane są z włókien świerkowych mieszanych z wapnem i cementem. Łączą one dobry komfort akustyczny z pięknym wyglądem estetycznym.
  4. Metal. W ocynkowanej stali lub aluminium sufity metalowe mają postać samonośnych listew, kaset lub tacek. Często perforowane, aby zapewnić metalowi dobre właściwości akustyczne, oferują również dobre odbicie światła.

W renowacji sufit podwieszany cieszy się dużą popularnością, ponieważ łączy w sobie wiele zalet bez konieczności podejmowania ciężkiej pracy. Służy zarówno do ukrycia wad istniejącego stropu, jak i do zaizolowania pomieszczenia. Może służyć do ukrycia wad istniejącego stropu oraz do zaizolowania pomieszczenia. Istnieje możliwość wpuszczenia oświetlenia LED i kablowego. Wreszcie, obniżenie wysokości sufitu zmniejsza powierzchnię przeznaczoną do ogrzewania. Możliwość uzyskania znacznych oszczędności energii po niskich kosztach.

Udostępnij: