Karol Plichta

o architekturze i budownictwie

Wkłady kominowe dla nowoczesnych kotłów


kominy

Formalnością jakiej na pewno nie można pominąć budując domostwo czy inną budowlę o odmiennym wykorzystaniu jest ogrzewanie. Od wielu akurat lat wspomina się o nagrzewaniu się klimatu, jednakowoż i tak w naszej strefie klimatycznej potrzebne jest ogrzewanie budynku, bez względu od tego jak ciepłe są zimy.

Różnorodne mogą być czyjeś preferencje jeśli chodzi o wybór gatunku ogrzewania budynków. Wybrani gospodarze wybierają tego rodzaju model ogrzewania jaki nie nastręcza żmudnej obsługi i bywa relatywnie czysty. Dobrze by obsługa zawężała się do włączenia kilku klawiszy. Pod takim względem można brać pod uwagę ogrzewanie gazowe albo też pompę ciepła. Choć komfort kosztuje i rzeczone rodzaje ogrzewania, aczkolwiek komfortowe w użytkowaniu, są stosunkowo drogie w użytkowaniu. Stąd w dalszym ciągu nierzadko mocuje się ogrzewanie na paliwa stałe, jak węgiel, nie rozpamiętując nawet o tym, że taki typ ogrzewania przeważa w poważnej ilości staromodnych budynków.

Pewne odmiany ogrzewania potrzebują tego, żeby w kominie posadowiony był wkład kominowy. Dzieje się tak przede wszystkim wtenczas, kiedy mamy budynek wzniesiony wieki temu, a komin w który jest niniejszy budynek wyposażony jest zaadaptowany do starszych modeli pieców na węgiel. Jeśli ktokolwiek wznosi nowy dom to potrafi od razu postawić na stworzenie komina tzw. „systemowego”, jaki już od razu ma kominowy wkład ceramiczny, jaki sprawdzi się rewelacyjnie z aktualnymi wariantami kotłów. Jednakże kiedy komin w budynku jest leciwy, natomiast ktoś chce wymienić kocioł węglowy na współczesny model, bądź w ogóle przejść na ogrzewanie gazem, to musi zmodernizować przy okazji sam komin.

Dziś używa się wkładów kominowych z blach kwasoodpornych oraz żaroodpornych, bądź wkładów ceramicznych. Kiedy stają się one potrzebne? Jakie są uwarunkowania kiedy nieodzowny jest montaż wkładów kominowych?

Kominowe wkłady kwaso/żaroodporne

Niniejszego gatunku wkłady kominowe przeważnie montuje się w kominach wówczas, kiedy zamyślone jest przejście na ogrzewanie obiektu gazem ziemnym. Jest to nieuniknione z tego pretekstu, że przy spalaniu gazu ziemnego na skutek reakcji chemicznych powstają pewne rodzaje kwasów, które są groźne dla kominów stworzonych z cegły. Kominy te po pewnym czasie mogą zacząć się rozpadać, bowiem kwasy takie zaczynają rozrzedzać lepiszcze pomiędzy cegłami. Tworzą się szpary, przez jakie toksyczne gazy mogą dostać się do wnętrza lokalu. Istotne jest żeby stosować niezawodnej jakości wkłady kominowe ze stali kwasoodpornej, tak żeby po kilku latach nie zostały one popsute od działania kwasów.

Kominowe wkłady ceramiczne

Z niniejszego rodzaju wkładami mamy do czynienia na szerszą skalę od paru lat, tzn. od czasu rozpowszechnienia dzisiejszych pieców węglowych. Podstawowym bodźcem, dla jakiego wskazany jest montaż ceramicznego wkładu kominowego jest wyższa wydajność tego nowego pieca. Temperatura spalin wnikających do komina jest wiele mniejsza niż w wypadku pieców starszego pokroju (i to nie tylko w aspekcie pieców piątej klasy, lecz nawet dawniejszych czwartej klasy). Przy takim innowacyjnym kotle oraz starym kominie dochodzi do zamakania przewodu kominowego oraz tworzenia się plam na murach, a również cieknięcia szlamu po ścianach komina. Zjawisko to nie następuje w wypadku komina ceramicznego, który nie moknie tak chętnie.

Udostępnij: